„Niebezpieczny” sport dla najmłodszych

Rosjanka Kamila Valieva stała się sensacją Zimowych Igrzysk Olimpijskich w Pekinie… dopóki nie uzyskał pozytywnego wyniku na obecność trimetazydyny. Mając zaledwie 15 lat, imię łyżwiarza odbiło się szerokim echem na całym świecie, gdy stało się… pierwsza kobieta, która wykonała poczwórny skok na igrzyskach. Przybyła na tę imprezę jako mistrzyni Europy i została powołana do roli głównej bohaterki… ze względu na umiejętności jazdy na łyżwach i wiek. Stało się tak jednak z powodów niezwiązanych ze zwycięstwami.

Teraz już o tym wiadomo W ciągu dwóch lat Valieva zażyła aż 56 leków i suplementów– jak ustalił Sportowy Sąd Arbitrażowy – od stycznia 2020 r. do grudnia 2021 r., kiedy miał od 13 do 15 lat. Żaden z nich nie jest zabroniony, poza trimetazydyną, ale łącznie 56. W kontekście biznesu sportowego, w którym celem jest zwycięstwo bez względu na cenę, doping wśród młodych sportowców wzrósł. Według raportu przygotowanego przez Światową Agencję Antydopingową, Od 2012 r. zgłoszono 1518 pozytywnych przypadków wśród nieletnich, z usankcjonowanym sportowcem, który miał zaledwie 12 lat.

Niezależnie od poziomu rywalizacji, sport musi pozostać bezpieczną przestrzenią dla dzieci

Witold Banka, prezes WADA

„Bez względu na poziom rywalizacji sport musi pozostać bezpieczną przestrzenią dla dzieci” – powiedział Witold Banka, prezes WADA. Ale prawda jest taka, że ​​jest tego coraz mniej. Ponieważ wartości sportutakich, których nie przestajemy promować i chwalić – bo je ma – aby najmłodsi mogli uprawiać aktywność fizyczną, Zanieczyszczają się w niższych kategoriach najgorszego biznesu rozrywkowego: o złych manierach wielu rodziców w dziedzinach, oszukiwaniu i pójściu na skróty w postaci dopingu, rasistowskich komentarzach… I nie, sport to nie to i naszym zadaniem jest nadal walczyć o jego zachowanie i dawać przykład .



Zrodlo

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here