Newcastle 4 West Ham 3: Niezwykły powrót Howe’a na boisko po chaosie związanym z kontuzjami

Newcastle United zaliczyło niezwykły powrót w końcówce meczu, pokonując West Ham United na St James’ Park w jednym z meczów sezonu Premier League.

Gospodarze przegrywali 3:1 pod koniec drugiej połowy i stracili trzech zawodników z powodu kontuzji, ale w ciągu 13 minut strzelili trzy gole i zapewnili sobie mało prawdopodobne zwycięstwo.

Menedżer Eddie Howe mówił o wykorzystaniu przerwy międzynarodowej do zresetowania sezonu swojej drużyny, co dałoby mu szansę na zdobycie kwalifikacji do europejskich pucharów podczas ostatnich 10 meczów sezonu. W pewnym momencie drugiej połowy wydawało się to mało prawdopodobne, ale teraz ma nadzieję, że charakter tego zwycięstwa doda energii jego zespołowi, który w pięciu meczach najwyższej klasy patrzył na czwartą porażkę.

Alexander Isak wykorzystywał rzuty karne w każdej połowie, a rezerwowy Harvey Barnes wchodził na boisko z druzgocącym skutkiem, strzelając dwa gole, w tym zwycięskiego gola w 90. minucie.

Gole Michaila Antonio, Mohammeda Kudusa i Jarroda Bowena po pierwszej bramce Isaka zapewniły West Ham pełną kontrolę, szczególnie biorąc pod uwagę kontuzje, jakich doznali Jamaal Lascelles, Tino Livramento i rezerwowy Miguel Almiron z Newcastle.

Jednak Newcastle w jakiś sposób znalazło sposób na odwrócenie losów meczu, a nawet poradziło sobie z czerwoną kartką dla Anthony’ego Gordona w końcówce.

George Caulkin i Chris Waugh próbują przeanalizować grę, która wymyka się logice.

Jak do cholery Newcastle tego dokonało?

Tylko Pan wie, ale mój Boże, to było słodkie i potrzebne. Zresetuj, przeprowadź ponowną kalibrację i uruchom ponownie; – takich sformułowań używał sztab trenerski Newcastle podczas zgrupowania pierwszego składu w Dubaju, ale był to okres ciągłego powtarzania, powtarzania i robienia tego od nowa, a ten wyczerpujący mecz był jak mikrokosmos.

Wszystkie te kontuzje, wszystkie te kiepskie ustępstwa, ale potem trwająca wieki rekonwalescencja i po raz pierwszy Newcastle odrobiło straty i wygrało jakikolwiek mecz w tym sezonie. Przez większą część meczu, gdy gracze padali jak muchy, a West Ham wykorzystywał sytuację, wydawało się to bardzo mało prawdopodobne.

Przy wyniku 3:1 sytuacja została przegrana, ale sytuacja uległa zmianie, gdy Gordon został powalony przez Kalvina Phillipsa, który zdobył dla gospodarzy drugi rzut karny w meczu. nagle West Ham upadł, a St James’ Park przeczuł, że nieprawdopodobne stało się teraz możliwe.

W tym sezonie Howe spotkał się z krytyką za korzystanie z zmienników – często miał bardzo niewiele opcji do wyboru – ale tym razem ich wpływ był dramatyczny. Usunięcie Jacoba Murphy’ego z powrotem na prawego obrońcę i wprowadzenie na boisko Lewisa Halla, Elliota Andersona, a także Barnesa, dało Newcastle pozytywne perspektywy. To był niesamowity zwrot akcji.

Jerzego Caulkina

Jak szkodliwy może być ten najnowszy szereg obrażeń?

Jamaal Lascelles został usunięty z boiska z powodu kontuzji kolana (Stu Forster/Getty Images)

Ostatecznie historią tego meczu będą bramki w końcówce i charakter zwycięstwa, ale nie byłaby to odprawa Newcastle bez sekcji poświęconej kontuzjom, dlatego przedstawiamy najnowsze przesłanie od Casualty United. Po stracie Svena Botmana i Lewisa Mileya podczas przerwy międzynarodowej, kolejnym zawodnikiem, który odpadł, byli Lascelles, Livramento i Almiron. Kapitan upadł w 11. minucie, trzymając się za kolano, a sześć minut później zastąpił go Emil Krafth.

Bezpośrednie uszkodzenie było poważne. Aby dostosować się do Kraftha, co drugi członek obrońcy Howe’a zamienił się pozycjami: Livramento przeszedł na lewy obrońca, Dan Burn wszedł do lewego środkowego obrońcy, a Fabian Schar na prawy środkowy obrońca. Efekt był niepokojący, a West Ham wyrównał po podaniu pomiędzy Scharem i Krafthem, które uwolniło Antonio.

Mówiąc szerzej, dłuższa nieobecność Lascellesa pozostawiłaby Howe’a z kilkoma opcjami w środku obrony podczas rundy wstępnej. Livramento poddał się, gdy w drugiej połowie wydawało się, że zahaczył butami o murawę, natomiast Almiron zszedł, również z powodu problemów z kolanem, 10 minut po wejściu na boisko jako zmiennik. Nigdy nie pada, ale leje.

Dlaczego Newcastle ciągle traci bramki z kontrataków?

Myślenie o tym teraz, biorąc pod uwagę wynik, może wydawać się prostackie, ale w czterech meczach na St James’ Park w ciągu czterech miesięcy różni przeciwnicy wykorzystali niemal identyczną rażącą wadę: niezdolność do obrony w kontrataku.

Nottingham Forest, Luton Town, Bournemouth, a teraz West Ham – wszystkie strzelały w ten sposób i chociaż w tym przypadku nie było to ostatecznie kosztowne, stanowi to problem dla Howe’a.

Newcastle było zbyt otwarte na pierwszą bramkę Antonio, kiedy jedna piłka nad głową przecięła czwórkę obrońców i nie została zmiażdżona przez Martina Dubravkę, który pozostał w jego polu karnym, ale to właśnie przy trzecim golu West Ham obrona gospodarzy była szczególnie skuteczna przerażający.

Z rzutu rożnego Newcastle Tomas Soucek skierował piłkę do Kudusa, który pokonał kilku zawodników, po czym skierował się na lewe skrzydło. Livramento podszedł, próbując się osłonić, ale Kudus skupił się na Bowenie, który pozostał na akrach przestrzeni, a obrońcy Newcastle po prostu nie wycofywali się wystarczająco szybko. Dubravka ponownie wahał się, czy przyjść, czy odejść, ale tak naprawdę nie zrobił nic, pozwalając Bowenowi zająć miejsce w domu.

W zeszłym sezonie Newcastle było solidne, ale w tym sezonie pojawiła się kruchość, którą przeciwnicy zbyt regularnie wykorzystują. W ciągu ostatnich 15 meczów Newcastle siedem razy straciło trzy lub więcej bramek i nie może regularnie polegać na czterech strzelonych bramkach, aby wygrywać mecze na tym poziomie.

Chrisa Waugha

Co powiedział Howe?

Przekażemy wam to po jego przemówieniu na konferencji prasowej po meczu.

Co dalej z Newcastle?

Wtorek, 2 kwietnia: Everton (H), Premier League, 19:30 BST, 14:30 ET

Newcastle w zeszłym sezonie dwukrotnie pokonało Everton u siebie i na wyjeździe, a także wygrało trzy ostatnie spotkania klubów na St James’ Park, ale w grudniu przegrało 3:0 na Goodison Park, rozpoczynając fatalną passę siedmiu porażek na osiem we wszystkich rozgrywkach .

Rekomendowane lektury

(Zdjęcie na górze: Michelle Mercer/Newcastle United za pośrednictwem Getty Images)