Hiszpańska prokuratura domaga się dwóch i pół roku więzienia dla byłego prezesa Hiszpańskiej Federacji Piłki Nożnej (RFEF) Luisa Rubialesa.
Prokuratorzy żądają jednego roku więzienia za zarzut napaści na tle seksualnym oraz półtora roku więzienia za rzekome stosowanie przymusu.
Drugi zarzut dotyczy także byłego głównego trenera Hiszpanii Kobiet Jorge Vildy, byłego menedżera ds. marketingu RFEF Rubena Rivery i byłego dyrektora męskiej drużyny narodowej RFEF Alberta Luque – byłego napastnika Newcastle United.
Hiszpańscy prokuratorzy złożyli we wrześniu pozew przeciwko Rubialesowi w związku z rzekomą napaścią na tle seksualnym i stosowaniem przymusu wobec hiszpańskiej zawodniczki Jenni Hermoso, a sędzia prowadzący dochodzenie zalecił skierowanie sprawy do sądu w styczniu.
Rubiales chwyciła Hermoso za głowę i pocałowała ją w usta po ostatecznym zwycięstwie Hiszpanii nad Anglią 20 sierpnia w Sydney w Australii, gdy odbierała medal zwycięzcy.
GŁĘBIEJ
Opisz zachowanie Luisa Rubialesa po zwycięstwie Hiszpanii w Pucharze Świata Kobiet
Rubiales, która początkowo odmówiła rezygnacji z funkcji przewodniczącej RFEF w związku z tym incydentem, zanim ostatecznie ustąpiła po tymczasowym nałożeniu sankcji przez FIFA, zawsze twierdziła, że Hermoso rzeczywiście wyraził zgodę na jej pocałowanie. Hermoso zeznała, że pocałunek nie nastąpił za obopólną zgodą i że próbowano zmusić ją, aby powiedziała coś przeciwnego.
W styczniowym oświadczeniu hiszpańskiej Audencia Nacional (sądu krajowego), które potwierdziło, że sprawa trafi do sądu, sędzia Francisco de Jorge stwierdził, że istnieją dowody na to, że pocałunek „nie nastąpił za obopólną zgodą”.
Jeśli chodzi o zarzut rzekomego stosowania przymusu, w oświadczeniu dodano, że sędzia De Jorge „uważa, że istnieją przesłanki wskazujące na istnienie uzgodnionego działania” przeprowadzonego przez Luque, Riverę i Vildę – „uzgodnionego z Rubialesem” – mającego na celu „złamanie woli Jennifer Hermoso”, „namawiając ją, aby zgodziła się na nagranie filmu, w którym stwierdziła, że pocałunek nastąpił za obopólną zgodą”. Hiszpańskie media donosiły już wcześniej, że Vilda, Rivera i Luque w zeznaniach sądowych zaprzeczali zarzutom stosowania przymusu.
Rubiales został tymczasowo zawieszony przez FIFA na 90 dni w sierpniu, wkrótce po finale Pucharu Świata, zanim w październiku potwierdzono, że 46-latek złamał artykuł 13 kodeksu dyscyplinarnego FIFA i został skazany na trzyletnią karę więzienia zakaz gry w piłkę nożną. Zawieszenie zostało potwierdzone w styczniu, po tym jak FIFA odrzuciła apelację Rubialesa, choć mógł on jeszcze złożyć apelację do Sportowego Sądu Arbitrażowego.
W międzyczasie dom Rubialesa i siedziba RFEF zostały przeszukane w ramach śledztwa w sprawie rzekomej korupcji w ciągu pięciu lat jego urzędowania. Rubiales, który w czasie nalotu przebywał na Dominikanie, powiedział gazecie El Espanol, że „nie zrobił nic złego”, „nie miał nic do ukrycia” i był „zaskoczony” tym, co się stało. Powiedział też: „Odpowiem na wszystko, gdy (śledczy) mnie o to zapytają”.
GŁĘBIEJ
Nowy kryzys hiszpańskiej piłki nożnej: najnowsze informacje Rubialesa i wyjaśnienie nalotów RFEF
(Maja Hitij – FIFA/FIFA za pośrednictwem Getty Images)