Kiplimo i Chebet pomyślnie odnowili swoje tytuły mistrza świata w przełajach

miugandy Jacob Kiplimo i Kenijka Beatrice Chebet odnowili swoje tytuły mistrzów świata w przełajach, spotkanie, które odbyło się w tę niedzielę w Belgradzie na suchym torze i przy wysokich temperaturach, bliskich 29 stopni. Dwóch afrykańskich sportowców zdominowało swoje testy z absolutną przewagą i se coronan kinges of the Field dyscyplina trav na sekundę do kolejnego.

Hiszpania, w której wzięło udział 19 zawodników ze wszystkich kategorii, zaprezentowała się dobrze zespołowo w kategorii mężczyzn z czwartym miejscem, za Kenią, Ugandą i Etiopią, natomiast wśród kobiet drużyna uplasowała się na piątej pozycji.

Lider absolutnego wyścigu mężczyzn (10 km) był bardzo otwarty, powolny w pierwszych etapach, w których sztafety pomiędzy faworytami miały charakter ciągły, od Cheptegei do Kiplangat czy Aregawi, aż do Jacob Kiplimo zdecydował się zmienić tempo, gdy pozostało około 1200 metrów zostać niekwestionowanym liderem i dojechać do mety z imponującym czasem 28:09, wyprzedzając Etiopczyka Aregawi (28:09) i Kenijczyka Kiplangata (28:14).

Pierwszym Hiszpanem został Thierry Ndikumwenayo, mistrz kraju w tej specjalności, który uplasował się w „top 10”, z dużym dziewiątym kwadratem (28:36). Aarn Las Heras był dziesiąty (29:08), Fernando Carro był na 34., Miguel Baidal na 39., a Nassim Hassaous na 61. Ten występ grupowy pozwolił Hiszpanii zająć czwarte miejsce, za Afrykańczykiem z Marynarki Wojennej

Rola Kenii w absolutnym wydarzeniu kobiet była spektakularna. Zdominował 10-kilometrowy wyścig tak, jak chciał, z pięcioma zawodnikami na pierwszych pięciu miejscach i jednym zwycięzcą, Beatrice Chebet, która świetnym występem odnowiła tytuł sprzed roku.

Zawsze w zwartej grupie na czele Kenijczycy narzucali tempo, aby już na pierwszych kilometrach pozostać bez rywali. Od tego momentu rozpoczął się zatem pojedynek pomiędzy Achol, Rengeruk, Kipkemboi, Negetich i samą Chebet, która dokonała imponującej ostatniej zmiany, stając na wprost linii mety i dokładając swoje drugie z rzędu złoto z czasem 31:05.

Pierwszą Hiszpanką była Karolina Robles,Mistrz Hiszpanii w tej specjalności, która minęła metę na dwudziestej czwartej pozycji (33:36), przed Irene Sánchez-Escribano (26), Majidą Maayouf (37) i Isabel Barreiro (39). Występ chóralny pozwolił Hiszpanii zająć piąte miejsce w drużynie (126 punktów), z absolutnym dominatorem Kenią (10 punktów).

Sztafeta mieszana dla Kenii

Sztafeta mieszana przypadła Kenii z czasem 22:15, a srebro Etiopii, mimo że lekkoatletka Birri Abera, który umieścił ostatni post, zrobił to bez buta, po tym, jak został stratowany przez kolegę z drużyny.

W kategorii mężczyzn do lat 20: Zwycięstwo przypadło Kenijczykowi Kibathi (22:40), podczas gdy srebro przypadło Etiopczykowi Sime. Podium uzupełnił Kipruto, również Kenijczyk. Tak naprawdę 15 najlepszych zawodników pochodziło z Afryki. Pierwszym Hiszpanem był Mesfin Escamilla, który zajął 32. miejsce, a Hiszpania była ósma w klasyfikacji drużynowej.

W kategorii kobiet wielką zwyciężczynią okazała się Etiopa, która wraz z Alemayo stanęła na podium -tylko 15 lat (19:28)-, Ayichew i Dida, dlatego też zdobyli drużynowe złoto. Pierwszą Hiszpanką była Emma Mndez (22:34), która zajęła 48. miejsce.