Gareth Southgate twierdzi, że wybór Johna Stonesa nie stanowi ryzyka, pomimo kontuzji obrońcy Manchesteru City

Gareth Southgate obronił swój wybór Johna Stonesa na mecz towarzyski Anglii z Belgią we wtorek na stadionie Wembley – mimo że obrońca Manchesteru City musiał zostać wycofany w pierwszych 10 minutach z powodu kontuzji.

Southgate dodał, że Stones, którzy w czwartek rozegrali cały mecz, gdy Anglia przegrała z Brazylią 1:0, prawdopodobnie cierpieli na problem z mięśniem przywodziciela.

29-latek stoi teraz przed potencjalną walką o sprawność fizyczną przed niedzielnym, kluczowym meczem w Premier League przeciwko liderowi Arsenalowi, do którego jego zespół City traci punkt na 10 meczów przed końcem.

Wydawało się, że Stones szturchnął go w nogę podczas podawania piłki, a następnie potrzebował leczenia od angielskich lekarzy, zanim został zastąpiony przez Joe Gomeza z Liverpoolu, ale później widziano go ponownie na ławce rezerwowych Anglii.

Zapytany, czy rozpoczęcie gry w Stones było ryzykowne, Southgate odpowiedział: „No cóż, nie, pierwszy mecz – mierzymy wszystko – pierwszy mecz dla niego nie był meczem na wysokim poziomie pod względem intensywności.

„Zrobiliśmy dziś dokładnie to samo, co Holandia zrobiła z Virgilem van Dijkiem, co Norwegia zrobiła z Haalandem i Odegaardem, zaczynając od nowa, Holandia także ponownie zaczęła od Ake.

„Wydaje się więc, że sprawa spada na nas tylko wtedy, gdy pojawia się pytanie. Oczywiście jesteśmy rozczarowani, jeśli ma problem, wydaje się, że jest on w okolicy przywodziciela, więc musimy po prostu zobaczyć.

„John przyszedł także po dwóch tygodniach nie grania, więc nie jest to spowodowane przeciążeniem. Nienawidzę jednak odsyłać zawodników do klubów, jeśli nie są w pełni sprawni.

We wtorek Anglia dwukrotnie traciła bramkę, a dwa gole w pierwszej połowie strzelił Youri Tielemans z Aston Villi po rzucie karnym Ivana Toneya – był to pierwszy gol napastnika Brentford dla swojego kraju. Jednak Jude Bellingham z Realu Madryt strzelił gola w ostatnim rzucie meczu, dzięki czemu zespół Southgate nie doznał kolejnych porażek u siebie.

Stones był kluczową postacią dla Anglii na ostatnich turniejach, rozpoczynając każdy mecz od Mistrzostw Świata 2022 i Mistrzostw Europy w 2020 roku.

Stones zagrał tylko w połowie z 28 meczów City w Premier League w tym sezonie, głównie z powodu opuszczenia początku sezonu z powodu kontuzji biodra. Od tego czasu regularnie pojawiał się w drużynie Pepa Guardioli, chociaż wystąpił w czterech ostatnich meczach City w Premier League przed przerwą na mecze reprezentacyjne, zanim 16 marca został niewykorzystanym rezerwowym podczas zwycięskiego meczu Pucharu Anglii z Newcastle United 16 marca.

Po niedzielnym meczu z Arsenalem w środę, 3 kwietnia, City będzie gospodarzem rywalizującej z Ligą Mistrzów Aston Villi, a następnie uda się do Crystal Palace w następną sobotę.

Następnie podopieczni Guardioli zmierzą się z Realem Madryt na wyjeździe, a następnie u siebie w ćwierćfinale Ligi Mistrzów, podczas meczu z Luton Town, który odbędzie się 13 kwietnia.