Kiedy 8 kwietnia nad Ameryką Północną nadejdzie rzadkie całkowite zaćmienie Słońca, naukowcy będą w stanie zebrać bezcenne dane na temat wszystkiego, od atmosfery Słońca po dziwne zachowania zwierząt, a nawet możliwy wpływ na ludzi.
Pojawia się wraz ze Słońcem w pobliżu szczytu swojego 11-letniego cyklu słonecznego, przygotowując grunt pod zapierający dech w piersiach pokaz: korona będzie spektakularnie świecić na tle sylwetki Księżyca wzdłuż ścieżki całości, korytarza rozciągającego się od Meksyku do Kanady przez Stany Zjednoczone .
Całkowite zaćmienia Słońca oferują „niesamowite możliwości naukowe” – powiedziała zastępca administratora NASA Pam Melroy na konferencji prasowej w tym tygodniu na temat tego niebiańskiego wydarzenia.
Amerykańska agencja kosmiczna jest jedną z instytucji gotowych na zaćmienie i planuje wystrzelić tak zwane „rakiety sondujące”, aby zbadać wpływ na górne warstwy atmosfery Ziemi.
Oto, czego badacze mają nadzieję dowiedzieć się z nadchodzącego zaćmienia:
Atmosfera Słońca
Kiedy Księżyc przejdzie bezpośrednio przed Słońcem i zablokuje je, nieuchwytna, najbardziej zewnętrzna krawędź atmosfery słonecznej, czyli korona, będzie widoczna „w bardzo szczególny sposób” – powiedział Melroy we wtorek.
„Z koroną dzieją się rzeczy, których nie do końca rozumiemy” – powiedziała.
Ciepło w koronie intensyfikuje się wraz z odległością od powierzchni Słońca – jest to zjawisko sprzeczne z intuicją, które naukowcy mają trudności z pełnym zrozumieniem i wyjaśnieniem.
Rozbłyski słoneczne, czyli nagła eksplozja energii uwalniająca promieniowanie w przestrzeń kosmiczną, mają miejsce w koronie, podobnie jak protuberancje słoneczne, czyli ogromne formacje plazmy wybiegające z powierzchni Słońca.
Podczas zaćmienia dolna część korony – gdzie zachodzi duża część tej aktywności – jest wyraźniej widoczna niż w przypadku użycia specjalistycznych instrumentów do blokowania centralnej części Słońca, co stwarza doskonałą okazję do badań, mówi Shannon Schmoll , dyrektor Abrams Planetarium na Uniwersytecie Stanowym Michigan.
Naukowcy są szczególnie podekscytowani faktem, że Słońce znajduje się blisko szczytu swojego 11-letniego cyklu.
„Szansa, że zobaczymy coś niesamowitego, jest bardzo duża” – powiedział Melroy.
atmosfera ziemska
Całkowite zaćmienie da także naukowcom szansę zbadania zmian w części górnej atmosfery Ziemi, zwanej jonosferą, ważnej, ponieważ wpływa ona na fale radiowe wykorzystywane do komunikacji i nawigacji.
„Zakłócenia w tej warstwie mogą powodować problemy z GPS i komunikacją” – powiedziała Kelly Korreck, kierownik programu zaćmień w siedzibie NASA.
Na jonosferę, czyli miejsce, w którym ziemska atmosfera styka się z przestrzenią, wpływa Słońce, które w ciągu dnia ładuje elektrycznie cząsteczki.
Trzy rakiety sondujące NASA zostaną wystrzelone z Wirginii przed, w trakcie i tuż po zaćmieniu, aby zmierzyć te zmiany.
Znaczący spadek nasłonecznienia wywołany zaćmieniem – szybszy i bardziej zlokalizowany niż zwykły zachód słońca – powinien pozwolić badaczom dowiedzieć się więcej o tym, jak światło wpływa na jonosferę, aby móc lepiej przewidywać potencjalne problematyczne zakłócenia.
Zachowania zwierząt
Podczas zaćmień zaobserwowano zaskakujące zachowanie zwierząt: widziano galopujące żyrafy, a koguty i świerszcze mogą zacząć piać i ćwierkać.
Oprócz spadku nasłonecznienia, temperatura i wiatr – warunki, na które zwierzęta są wrażliwe – mogą również znacząco spaść podczas zaćmienia.
Andrew Farnsworth, badacz ornitologii na Uniwersytecie Cornell w stanie Nowy Jork, bada wpływ zaćmień na ptaki, wykorzystując radar do obserwacji pogody do wykrywania ptaków w locie.
Podczas ostatniego całkowitego zaćmienia słońca widocznego ze Stanów Zjednoczonych w sierpniu 2017 r. naukowcy zaobserwowali „spadek liczby latających zwierząt” – powiedział dziennikarzom Farnsworth.
Zaćmienie słońca, które miało miejsce w 2017 r., zakłóciło codzienną aktywność owadów i ptaków, ale nie wywołało zwykłych nocnych zachowań zwierząt, takich jak migracja ptaków czy wyłanianie się nietoperzy – stwierdził ekspert.
Tym razem ptaki mogą być bardziej skłonne do migracji podczas zaćmienia, biorąc pod uwagę, że przypada na kwiecień – dodał.
„Tego rodzaju wzorce są ważne dla zrozumienia sposobu, w jaki zwierzęta postrzegają swój świat” – powiedział Farnsworth.
Ludzki cud
„Zaćmienia mają szczególną moc. Pobudzają ludzi do odczuwania pewnego rodzaju szacunku dla piękna naszego wszechświata” – powiedział reporterom administrator NASA Bill Nelson.
Naukowcy zbadali to uczucie podziwu w 2017 roku, korzystając z danych od prawie trzech milionów użytkowników Twittera, obecnie nazywanego X.
Według Paula Piffa, profesora psychologii na Uniwersytecie Kalifornijskim w Irvine, osoby na tak zwanej „ścieżce totalności” zwykle używały zaimka „my” (w przeciwieństwie do „ja”) i wyrażały troskę o innych ludzi. .
„Odkryliśmy, że doświadczenia wywołujące podziw… wydają się dostrajać ludzi i łączyć nas ze sobą, łączyć nas z istotami większymi od nas samych” – powiedział Piff.
W tym roku planuje zbadać, czy to doświadczenie ma jakikolwiek wpływ na podziały polityczne w społeczeństwie.
Naukowcy-obywatele
Wokół zaćmienia zaplanowanych jest około 40 projektów z zakresu nauki obywatelskiej, począwszy od wykorzystania aplikacji na telefon do rejestrowania temperatury i zachmurzenia po rejestrowanie hałasu otoczenia podczas wydarzenia.
„Zachęcamy Was do pomocy NASA w obserwacji otaczających Was widoków i dźwięków” – powiedział Nelson.
(Z wyjątkiem nagłówka, ta historia nie została zredagowana przez personel NDTV i została opublikowana z kanału konsorcjalnego.)
Czekając na odpowiedź załadować…