Georgetown:
Zmasowany atak prezydenta Gujany Irfana Alego na „zachodnią hipokryzję” w sprawie emisji gazów cieplarnianych stał się wirusowy.
Prezydent Irfaan Ali przemawiał w wywiadzie dla dziennikarza BBC Stephena Sackura, który wypytywał prezydenta o wskaźniki emisji dwutlenku węgla w Gujanie w związku z planami wydobywania ropy i gazu wzdłuż jej wybrzeża.
W wirusowym nagraniu wywiadu widać, jak prezydent Gujany przerywa pytanie dziennikarza i zadaje mu krzyżowe pytania, czy ma „prawo wygłaszać mu wykłady na temat zmian klimatycznych” i czy mieści się w „kieszeniach tych, którzy niszczą środowisko”. przez rewolucję przemysłową i teraz nas pouczają”.
Mohammad Irfan Ali Prezydent Gujany 🇬🇾 w domu!!! 🔥🔥🔥pic.twitter.com/QXfXMJtIx7
— Musa (@mkhankhakwani) 29 marca 2024 r
Prezydent Ali odparł na pytanie dziennikarza, że wydobycie ropy i gazu przez Gujanę doprowadzi do emisji ponad dwóch miliardów ton metrycznych dwutlenku węgla z jej wybrzeży, mówiąc: „Czy wiesz, że Gujana ma na zawsze lasy wielkości Anglii i Szkocji łącznie? Las przechowujący 19,5 gigaton węgla, las, który utrzymaliśmy przy życiu”.
W związku z tym dziennikarz zadał mu pytanie, czy dałoby to Gujanie prawo do wydobycia ropy i gazu oraz emisji gazów cieplarnianych.
Prezydent zapytał: „Czy to daje wam prawo do wygłaszania nam pouczeń na temat zmian klimatycznych. Mam zamiar pouczać was na temat zmian klimatycznych, ponieważ utrzymaliśmy ten las przy życiu. 19,5 gigaton dwutlenku węgla w sklepie, z którego się cieszycie i z którego cieszy się świat, za co nam nie płacicie, czego nie cenicie, w czym nie widzicie wartości, a co mieszkańcy Gujany utrzymali przy życiu”.
„Mamy najniższy wskaźnik wylesiania na świecie… Gujana nadal będzie zerowa netto”
Prezydent Irfaan Ali mówi, że Gujana nie będzie prowadzić wykładów na temat zmian klimatycznych, ponieważ eksploatuje swoje ogromne morskie złoża ropy i gazu
📻 https://t.co/TKxhR6r3urpic.twitter.com/xIJTgRsfZP
— BBC HARDtalk (@BBCHARDtalk) 29 marca 2024 r
„Zgadnijcie co? Mamy najniższy wskaźnik wylesiania na świecie. I zgadnijcie co? Nawet przy największych poszukiwaniach złóż ropy i gazu, jakie mamy obecnie, nadal będziemy na poziomie 0 netto. Gujana nadal będzie na poziomie 0 netto przy wszystkich naszych eksploracji” – dodał.
Wygłaszając zdecydowane oświadczenie w sprawie rzekomej hipokryzji Zachodu, Prezydent Gujany powiedział, że ci, którzy zniszczyli środowisko, kwestionują teraz jego kraj.
„Po prostu jeszcze nie skończyłem, ponieważ jest to hipokryzja, która istnieje na świecie. W ciągu ostatnich 50 lat świat stracił 65 procent całej swojej różnorodności biologicznej. Zachowaliśmy naszą różnorodność biologiczną. Czy ją cenicie. Czy jesteście gotowi zapłacić za to? Kiedy rozwinięty świat za to zapłaci, czy też siedzicie w ich kieszeniach? – powiedział prezydent Gujany.
„Czy jesteś w kieszeniach tych, którzy zniszczyli środowisko? Czy jesteś w kieszeniach? Czy ty i twój system znajdujecie się w kieszeniach tych, którzy niszczą środowisko poprzez rewolucję przemysłową, a teraz nas pouczają. Czy jesteście w ich kieszeniach? Czy zapłaciłeś przez nich?” on dodał.
Wiele krajów rozwijających się podniosło tę kwestię, wzywając Zachód do drastycznego zmniejszenia swojego śladu węglowego.
Na początku 2023 r. premier Narendra Modi nalegał, aby bogate kraje całkowicie ograniczyły swój ślad węglowy „na długo przed” rokiem 2050 i wezwał świat do przedstawienia konkretnych wyników w sprawie finansów, aby pomóc krajom rozwijającym się i biednym w walce ze zmianą klimatu.
Przemawiając na sesji poświęconej „Przekształceniu finansów klimatycznych” podczas COP28, premier Modi powiedział, że Indie oczekują konkretnego i rzeczywistego postępu w realizacji nowego zbiorowego celu ilościowego (NCQG), nowego globalnego celu w zakresie finansowania działań związanych ze klimatem po 2025 r.
„Kraje rozwinięte powinny całkowicie zmniejszyć swój ślad węglowy na długo przed 2050 rokiem” – stwierdził.
(Z wyjątkiem nagłówka, ta historia nie została zredagowana przez personel NDTV i została opublikowana z kanału konsorcjalnego.)
Czekając na odpowiedź załadować…