Chińska Xiaomi wchodzi na rynek samochodowy z nowym pojazdem elektrycznym

Podstawowy model SU7 będzie kosztować 215 900 juanów (29 868 dolarów), powiedział dyrektor generalny Xiaomi

Pekin, Chiny:

Chiński gigant technologii konsumenckich Xiaomi wprowadził na rynek w czwartek w Pekinie swój pierwszy pojazd elektryczny, wpisując się w niezwykle konkurencyjny sektor na największym rynku samochodowym na świecie.

W ostatnich latach chiński sektor pojazdów elektrycznych szybko się rozwijał – napędzany dotacjami na zakupy, które zaprzestano pod koniec 2022 r. – a dziesiątki krajowych producentów samochodów toczą ostrą wojnę cenową, aby przetrwać na zatłoczonym rynku.

Xiaomi jest znane ze swoich niedrogich smartfonów i sprzętu gospodarstwa domowego, a dyrektor generalny Lei Jun twierdzi, że teraz wystawia na ryzyko swoją „reputację”, wprowadzając SU7 EV, rzucając wyzwanie chińskiemu gigantowi samochodowemu BYD i Tesli Elona Muska.

Podstawowy model SU7 będzie kosztować 215 900 juanów (29 868 dolarów), powiedział Lei Jun podczas efektownej konferencji prasowej poświęconej premierze w Pekinie w czwartkowy wieczór.

Elegancki i sportowy SU7 będzie dostępny w dziewięciu kolorach i będzie zawierał „symulację dźwięku”, powiedział Lei Jun, „aby odtworzyć dreszczyk emocji związany z prowadzeniem samochodu sportowego”.

Oferuje także wiele innych gadżetów, takich jak sprzęt do karaoke i mała lodówka.

Xiaomi obiecało, że będzie to „najlepiej wyglądający, najlepiej prowadzący się i najmądrzejszy samochód” w cenie poniżej 500 000 juanów.

„Przedział od 200 000 do 250 000 juanów to obecnie najbardziej konkurencyjny segment na rynku pojazdów elektrycznych w Chinach” – powiedział Bloombergowi Johnson Wan, analityk w Jefferies Financial Group Inc.

Lei Jun powiedział na czwartkowej konferencji prasowej, że debiutancki pojazd jego firmy jest porównywalny z Modelem 3 Tesli i pod pewnymi względami przewyższa sedana amerykańskiego producenta.

„Myślę, że możemy zapewnić lepszy produkt użytkownikom Modelu 3” – powiedział.

Xiaomi jest trzecim co do wielkości producentem smartfonów na świecie, a jego doświadczenie w tym sektorze pomogło ukształtować strategię dotyczącą pojazdów elektrycznych.

Lu Weibing, prezes Xiaomi, powiedział w zeszłym miesiącu CNBC, że ze smartfonów premium firmy korzysta około 20 milionów osób, co pomogło jej wycenić SU7.

„Myślę, że pierwsi nabywcy będą w dużym stopniu pokrywać się z użytkownikami smartfonów. Taka jest nasza strategia” – powiedział Lu.

Rynek zabójczy

„Wchodząc do segmentu premium, Xiaomi może stworzyć niszę w stosunku do uznanych marek, takich jak Tesla i Nio” – powiedział AFP Abhishek Murali, starszy analityk pojazdów elektrycznych w Rystad Energy.

„Ukierunkowanie pojazdów elektrycznych klasy premium na zamożnych chińskich konsumentów pozwala Xiaomi potencjalnie zrównoważyć wysokie koszty produkcji, z którymi borykają się zazwyczaj start-upy zajmujące się pojazdami elektrycznymi” – powiedział Murali.

Chiny są największym na świecie producentem gazów cieplarnianych, ale urzędnicy planują, że do 2035 r. większość krajowej sprzedaży samochodów będzie składać się z modeli elektrycznych i hybrydowych.

Premiera SU7 następuje zaledwie kilka dni po tym, jak BYD, największy na świecie sprzedawca pojazdów elektrycznych, odnotował rekordowe roczne zyski, napędzając szybką ekspansję zagraniczną do krajów Azji Południowo-Wschodniej, a także dalej w Ameryce Łacińskiej i Europie.

W nocie dołączonej do raportu o wynikach dyrektor generalny BYD Wang Chuanfu przyznał, że miniony rok nie przebiegał pomyślnie.

„Na początku roku ożywienie konsumpcji samochodów było stosunkowo opóźnione, na co wpływała zmiana polityki promocyjnej i wahania cen rynkowych” – napisał.

XPeng – jeden z głównych konkurentów BYD w Chinach – odnotował w zeszłym tygodniu stratę netto w wysokości 10,4 miliarda juanów w 2023 roku.

Jeszcze bardziej podkreślając wyzwania stojące przed sektorem, Evergrande NEV – spółka zależna zadłużonej grupy działającej na rynku nieruchomości – podała w środę, że od momentu uruchomienia dostarczyła jedynie 1389 pojazdów.

Kiedy firma rozpoczęła działalność w 2019 r., dała sobie „od trzech do pięciu lat”, aby stać się „najpotężniejszym” producentem pojazdów elektrycznych na świecie.

Ale teraz walczy o przetrwanie, osłabiony niepowodzeniami swojej spółki-matki i fatalną sprzedażą.

(Z wyjątkiem nagłówka, ta historia nie została zredagowana przez personel NDTV i została opublikowana z kanału konsorcjalnego.)

Czekając na odpowiedź załadować…

Zrodlo

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here