Brytyjski sąd opóźnia decyzję w sprawie ekstradycji Juliana Assange’a do USA

W latach 2018–2020 Stany Zjednoczone wielokrotnie oskarżały Juliana Assange’a. (Plik)

Londyn:

Dwóch brytyjskich sędziów opóźniło we wtorek decyzję o przyznaniu założycielowi WikiLeaks Julianowi Assange’owi ostatecznej apelacji przeciwko ekstradycji do Stanów Zjednoczonych, dając Waszyngtonowi trzy tygodnie na przedstawienie „zapewnień” w tej sprawie.

Stany Zjednoczone chcą, aby 52-letni obywatel Australii stanął tam przed sądem w związku z publikacją przez WikiLeaks w 2010 roku setek tysięcy tajnych akt wojskowych i dyplomatycznych związanych z wojnami w Iraku i Afganistanie.

Próbując zatrzymać proces, poniósł szereg strat sądowych w długotrwałym sporze prawnym, który jego zwolennicy postrzegają jako walkę o wolność mediów.

Jednak po dwóch dniach składania zeznań w zeszłym miesiącu sędziowie w Londynie stwierdzili, że Assange ma „rzeczywiste perspektywy powodzenia” w odniesieniu do trzech z dziewięciu zarzutów apelacji.

Victoria Sharp i Jeremy Johnson dali Waszyngtonowi trzy tygodnie na przedstawienie nowych zapewnień w związku z obawami, że podczas procesu będzie traktowany uprzedzony, ponieważ nie jest obywatelem amerykańskim i w przypadku skazania grozi mu kara śmierci.

„Przed podjęciem ostatecznej decyzji w sprawie wniosku o dopuszczenie apelacji damy pozwanemu możliwość złożenia zapewnień” – napisali oboje w 66-stronicowym orzeczeniu.

„Jeśli zapewnienia nie zostaną złożone, zezwolimy na złożenie apelacji bez dalszego przesłuchania.

„Jeśli zostaną wydane zapewnienia, damy stronom możliwość przedstawienia dalszych oświadczeń, zanim podejmiemy ostateczną decyzję”.

‘Zła wiara’

Assange, który od 2019 r. przebywa w londyńskim więzieniu o zaostrzonym rygorze, nie stawił się w sądzie w związku z wydaniem najnowszego orzeczenia, które opublikowano w Internecie, a nie podczas rozprawy.

Jego prawnik powiedział wówczas, że przez oba dni lutego był nieobecny w sądzie i ze względu na chorobę nie śledził przebiegu postępowania za pośrednictwem wideo.

Jeśli ostatecznie przegra apelację, założyciel Wikileaks wyczerpał wszystkie apelacje Wielkiej Brytanii i będzie gotowy na rozpoczęcie procesu ekstradycji.

Jednak jego zespół już wcześniej wskazywał, że zwróci się do sądów europejskich o interwencję i że otrzyma na to 14 dni.

W latach 2018–2020 Stany Zjednoczone wielokrotnie oskarżały Assange’a, ale prezydent USA Joe Biden spotykał się z ciągłą presją wewnętrzną i międzynarodową, aby wycofał sprawę wniesioną za jego poprzednika Donalda Trumpa.

Główne organizacje medialne, zwolennicy wolności prasy i australijski parlament potępili oskarżenie na mocy ustawy o szpiegostwie z 1917 r., która nigdy nie została wykorzystana w przypadku publikowania informacji niejawnych.

Waszyngton utrzymuje, że Assange i inni pracownicy WikiLeaks zwerbowali hakerów i zgodzili się z nimi w celu przeprowadzenia „jednego z największych ujawnień tajnych informacji” w historii Stanów Zjednoczonych.

Podczas rozprawy, która odbyła się w zeszłym miesiącu, prawnicy rządu USA bronili sprawy, opierając się na różnych podstawach prawnych.

Saga prawnicza

Prawnicy Assange’a orzekli, że zarzuty mają charakter „polityczny” i że jest on ścigany „za angażowanie się w zwykłe praktyki dziennikarskie polegające na uzyskiwaniu i publikowaniu informacji niejawnych”.

Argumentowali również, że kilkudziesięcioletnia kara więzienia, jaka grozi mu w przypadku skazania, była „nieproporcjonalna”, a Waszyngton działał w „złej wierze”, naruszając traktat ekstradycyjny z Wielką Brytanią.

Przed pójściem do więzienia Assange spędził siedem lat w ambasadzie Ekwadoru w Londynie, aby uniknąć ekstradycji do Szwecji, gdzie spotkał się z oskarżeniami o napaść na tle seksualnym, które później wycofano.

Wysoki Trybunał zablokował jego ekstradycję, ale w 2021 r. uchylił decyzję w postępowaniu apelacyjnym, po tym jak Stany Zjednoczone obiecały, że nie będą go więzić w najbardziej ekstremalnym więzieniu „ADX Florence”.

Zobowiązała się również, że nie będzie poddawać go surowemu reżimowi zwanemu „specjalnymi środkami administracyjnymi” i pozwoli mu ostatecznie odbyć karę w Australii.

W marcu 2022 r. Sąd Najwyższy Wielkiej Brytanii odmówił pozwolenia na złożenie apelacji, argumentując, że Assange nie „podniósł dyskusyjnej kwestii prawnej”.

Kilka miesięcy później była minister spraw wewnętrznych Priti Patel formalnie podpisała się pod jego ekstradycją.

Assange zwrócił się o pozwolenie na ponowne rozpatrzenie tej decyzji i orzeczenia apelacyjnego z 2021 roku.

(Z wyjątkiem nagłówka, ta historia nie została zredagowana przez personel NDTV i została opublikowana z kanału konsorcjalnego.)

Czekając na odpowiedź załadować…

Zrodlo

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here