Bohaterskie wyczyny Igora Shesterkina pomogły Rangersom odnieść zwycięstwo i przerwać passę Nathana MacKinnona

DENVER — Zespół New York Rangers miał nowy dodatek do swojej playlisty pomeczowej. Gdy świętowali zwycięstwo w rzutach karnych przeciwko Colorado Avalanche, z szatni wystrzelił „All the Small Things”.

Hit Blink-182 ma szczególne znaczenie w Kolorado, gdzie stał się piosenką przewodnią drużyny, która zdobyła Puchar Stanleya w 2022 roku, grając na Ball Arena, ilekroć gospodarze próbowali utrzymać prowadzenie w trzeciej kwarcie. Jednak w czwartek Nowy Jork był w stanie zwyciężyć, w dużej mierze dzięki tym wszystkim wielkim rzeczom, których dokonał w siatce Igor Shesterkin.

„Dziś wieczorem zdarzały się momenty, w których nas atakowali, ale na szczęście mamy najlepszego bramkarza w lidze, który nam w tym pomaga” – powiedział obrońca Braden Schneider po zwycięstwie Rangersów 3:2 w rzutach karnych.

Od lata 2022 roku, kiedy Rangersi wymienili byłego rezerwowego Shesterkina, Aleksandra Georgiewa, na rzecz Avalanche, coś w rodzaju zaciętej rywalizacji obu drużyn. Wszystkie cztery ich pojedynki od czasu wymiany zakończyły się dogrywką, w tym zwycięstwo Jonathana Quicka z Georgievem w lutym.

Dogrywka nie wystarczyła jednak klubom, gdy Szesterkin i Georgiew trafiali do siatki. Wszystkie trzy ich pojedynki wymagały serii rzutów karnych. Georgiev miał przewagę w pierwszym meczu w zeszłym sezonie w Madison Square Garden. Shesterkin wygrał drugą rundę rzutów karnych pod koniec tego sezonu, a następnie wziął udział w czwartkowym meczu gumowym.

„Naprawdę fajnie jest grać przeciwko nim, ponieważ mają naprawdę dobry zespół i naprawdę dobrego bramkarza” – powiedział Shesterkin po meczu, zapytany, czy spotkanie z Georgiewem dodaje mu dodatkowej motywacji.

Rangersi potrzebowali znakomitej gry Shesterkina po dogrywce, aby mecz zakończył się rzutami karnymi. W krótkich odstępach czasu wykonał trudne interwencje na wyróżniających się Finach, Mikko Rantanienie i Artturim Lehkonenie, a następnie zatrzymał obrońców Cale’a Makara i Devona Toewsa. Georgiev nie musiał wiele robić w dogrywce, ale obronił Alexisa Lafrenière’a po sygnale dźwiękowym.

Po strzeleniu zwycięskiego gola w sobotnim meczu przeciwko Florydzie, Artemi Panarin poprowadził Rangers w czwartkowej serii rzutów karnych i pokonał Georgiewa. To okazało się wszystkim, czego potrzebował Shesterkin. Zatrzymał Caseya Mittelstadta, aby rozpocząć, a następnie obronił próbę Rantanena w wysokich rękawicach. Bramkarz pamiętał, jak Rantanen pokonał go w tym miejscu podczas strzelaniny w Madison Square Garden w 2022 roku, więc był przygotowany.

„Dobrzy gracze często zdobywają dla mnie punkty, a ja staram się uczyć i nie zapominać” – powiedział Shesterkin. „Nie lubię poddawać się dwa razy z rzędu tego samego (rodzaj celu)”.

Vincent Trocheck zapewnił zwycięstwo bramką, pokonując Georgiewa, a następnie strzelając gola.

„Za każdym razem, gdy gram z tymi chłopakami, dochodzi do strzelaniny” – zażartował Trocheck po meczu.

Mecz był przez cały czas bardzo zacięty, a obaj bramkarze byli ambitni. Georgiev zatrzymał strzały Trochecka i Lafrenière’a we wczesnej fazie gry Rangersów w przewadze, a Shesterkin w pierwszej kwarcie wykonał imponującą obronę na Andrew Cogliano przed siatką. Bramkarz Rangersów również pokazał, że potrafi grać krążkiem, po czym w drugiej kwarcie podał do Panarina. To doprowadziło do ucieczki rosyjskiego skrzydłowego, ale Georgiew użył bloku, aby obronić.

„Geor-gie! Georgie!” w Ball Arena wybuchły skandowania, na których zgromadziła się także silna, czasem hałaśliwa grupa fanów Rangersów.

Dwóch zawodników Avalanche, którzy dołączyli do drużyny po ostatecznym terminie wymiany, przełamało bezbramkowe złe samopoczucie pod koniec drugiej tercji. Brandon Duhaime zdołał powstrzymać K’Andre Millera, gdy ten poruszał się w strefie ofensywnej, i podał do Mittelstadta, który trafił do siatki i pokonał blokującą Shesterkina.

„Nie dostaliśmy tam informacji wystarczająco szybko” – powiedział trener Rangers, Peter Laviolette.

Laviolette’owi spodobała się jednak walka jego zespołu w trzeciej kwarcie, a zaczęło się to od początku meczu pod bramką Kaapo Kakko. Fiński skrzydłowy wślizgnął się za siatkę, a następnie podał do kolegi liniowego Jonny’ego Brodzińskiego. Brodziński nie mógł oddać czystego strzału do siatki, ale luźny krążek odbił się od Josha Mansona i trafił prosto do Kakko, który odbił go od Georgiewa i wpadł do siatki.

Gol był punktem kulminacyjnym dobrego wieczoru dla trzeciej linii Rangersów (Brodziński-Alex Wennberg-Kakko). Rangersi zdobyli 60 procent oczekiwanych bramek, grając na lodzie w trybie pięciu na pięciu, zgodnie z naturalną sztuczką statystyczną, co było najlepszym wynikiem w przypadku każdego składu, który grał dłużej niż dwie minuty.

W połowie tej kwarty Panarin wyciągnął karę za trzymanie Zacha Parise’a, który chwycił gwiezdne skrzydło, próbując zapobiec niebezpiecznej okazji w strefie ofensywnej Rangersów. Laviolette, pragnąc świeżości swoich najlepszych zawodników, zarządził przerwę na żądanie.

— Pozostało pół tercji. to czas na wygranie meczu hokejowego” – powiedział. „Idziesz na grę o władzę, kolejnej możesz nie dostać”.

Decyzja zadziałała. Panarin umieścił krążek w siatce, ten odbił się od Trochecka i trafił do Chrisa Kreidera. Wrzucił piłkę do siatki, zdobywając swojego 299. gola w karierze.

Trener Avalanche Jared Bednar nie zgodził się z bramką, twierdząc, że gra powinna zostać przerwana ze względu na podanie ręką do Trochecka. Pokój sytuacyjny NHL uznał, że piłka uderzyła w „mankiet rękawicy Vincenta Trochecka”, co oznacza, że ​​nie było to podanie ręką. Bramka została uznana, a sędziowie przyznali Colorado karę rezerwową za przegrane wyzwanie.

Avalanche zdołał wykończyć karę, po czym zabrał się do pracy.

„Wtedy naprawdę zaczęli naciskać” – powiedziała Laviolette.

A linia Nathana MacKinnona, która przez całą noc sprawiała Rangersom problemy, w końcu się przełamała. Na 7:16 do końca MacKinnon podał do Toewsa, który trafił w siatkę. Shesterkin wykonał pierwszą obronę, ale gdy Mikko Rantanen walczył o krążek, Ryan Lindgren wbił go pod ochraniacz bramkarza i wpadł do siatki.

Warto zauważyć, że liga orzekła, że ​​Lindgren strzelił gola samobójczego. Oznaczało to, że Toews – ostatni zawodnik Avalanche, który dotknął krążka – zdobył uznanie, ale MacKinnon nie zaliczył asysty. Wchodząc na mecz Rangers, środkowy Avalanche miał passę 35 meczów u siebie, drugą najdłuższą w historii, za Wayne’em Gretzky’m (40 meczów). To pękło, gdy w meczu doszło do serii rzutów karnych.

„Cóż, to nie jest łatwe” – stwierdziła Laviolette zapytana o obronę MacKinnona. „Idzie do ciebie z ogromną szybkością i wielkim talentem kryjącym się za tą szybkością. … Jak na zawodnika, jakim jest, myślę, że nasi chłopcy wykonali całkiem dobrą robotę.

Dodano Schneidera: „Kiedy widzisz go wykonującego ten wysoki krok przez strefę neutralną, musisz to uszanować, ponieważ wiesz, że może zagrać mocno i mocno skręcić w dziesiątkę. Próbuje po prostu zająć środek i upewnić się, że nie znajduje się w niebezpiecznym lodzie.

Mimo że MacKinnon nie znalazł się na liście strzelców, i tak miał dobrą noc. Grając głównie przeciwko drużynie Will Cuylle – Barclay Goodrow – Jimmy Vesey, zebrał pięć strzałów w meczu, a Avalanche strzelił 75 procent z oczekiwanych bramek pięć na pięć, mając go na lodzie, a także 33 próby strzału , zgodnie z naturalną sztuczką statystyczną. (Liga nadal może sprawdzić bramkę Toewsa i przyznać asystę MacKinnonowi, jeśli uzna, że ​​Lindgren nigdy nie był w posiadaniu piłki).

Chociaż rolkarzom Rangers udało się powstrzymać MacKinnona przez dłuższy czas w defensywie, błyskotliwość Shesterkina była głównym powodem, dla którego jego passa nie trwała dalej. Bramkarz zanotował w meczu 39 interwencji.

„Mają niesamowitych zawodników” – powiedział Shesterkin, który rozdawał autografy fanom w drodze do autobusu drużyny. „Bardzo fajnie jest grać przeciwko nim. Musimy popełniać mniej błędów, ale kiedy grają dwie dobre drużyny, zwykle jest to bardzo zacięty mecz.

Z pewnością tak było w przypadku Rangersów i Avalanche.

„Graliśmy z czołowymi zespołami i ciężko walczyliśmy o te punkty” – powiedział Laviolette. „Dzisiejszy wieczór był naprawdę świetny, aby uzyskać wynik w Kolorado”.

(Zdjęcie bramkarza Rangers Igora Shesterkina broniącego się po strzale Cale’a Makara z Kolorado: Isaiah J. Downing / USA Today)