Aziaha James ze stanu Karolina Północna zdenerwowała Stanforda i po raz drugi w ciągu 3 sezonów awansowała do Elite Eight

Zespół NC State zaskoczył Stanford występem w drugiej połowie w piątkowy wieczór w Portland i awansował do Elite Eight po raz trzeci w historii szkoły, ale drugi raz w ciągu ostatnich trzech sezonów pod wodzą trenera Wesa Moore’a. Wolfpack miał niezwykłą trzecią kwartę, pokonując Stanford 28-10, która całkowicie zmieniła dynamikę meczu.

Obrońca Aziaha James spisał się rewelacyjnie, zdobywając 29 punktów, trafiając 8 z 14 celnych strzałów, w tym 3 z 5 trafiających zza łuku. Kiedy mecz dobiegł końca, gracze NC State podnieśli ręce w powietrze i przeszli do małej, ale potężnej sekcji wiwatującej, aby ich wesprzeć.

Tymczasem Stanford opuści Moda Center w poszukiwaniu pytań poza sezonem, po kolejnym wczesnym wyjściu z turnieju. Piątek był ostatnim meczem w bogatej karierze napastnika Camerona Brinka. Spaliła faul w drugim meczu z rzędu, tym razem na około osiem minut przed końcem.

Następnie NC State zmierzy się ze zwycięzcą meczu Texas – Gonzaga.